NewsCanada's National Ski Teams Announced

FasterSkier FasterSkierMay 11, 2005

Coaching Staff

Dave Wood – Head Coach
Mike Cavaliere – Assistant Senior Team Coach
Eric De Nys – Team 2010 Coach
Alain Parent – Team 2014 Coach
Kaspar Wirz – Disabled Team Coach
Yves Bilodeau – Head Technician

Senior Team (Team 2006)

Drew Goldsack – Rocky Mountain Racers, Red Deer, AB
George Grey – Black Jack Ski Club, Rossland, BC
Christopher Jeffries – Nakkertok Ski Club, Gatineau, QC
Devon Kershaw – Ona Wa Su, Sudbury, ON
Sara Renner – Canmore Nordic Ski Club, Canmore, AB
Dan Roycroft – Arrowhead Nordic, Port Sydney, ON
Beckie Scott – Vermillion Nordic Ski Club, Vermillion, AB
Milaine Theriault – Husky Ski Club, St. Quentin, NB

Team 2010

Chandra Crawford – Canmore Nordic Ski Club, Canmore, AB
Sean Crooks – Big Thunder Nordic Ski Club, Thunder Bay, ON
Dasha Gaiazova – Club Skielite, Montreal, QC
Perianne Jones – Nakkertok Ski Club, Ottawa, ON
David Nighbor – North Bay Nordic Ski Club, North Bay, ON
Graham Nishikawa – Whitehorse CCSC, Whitehorse, YK
Philip Widmer – Banff Ski Runners, Banff, AB
Madeleine Williams – Edmonton Nordic Ski Club, Edmonton, AB

Team 2014

Amanda Ammar – Edmonton Nordic Ski Club, Edmonton, AB
Chris Butler – Big Thunder Nordic Ski Club, Thunder Bay, ON
Brent McMurtry – Foothills Nordic Ski Club, Calgary, AB
Christian Ruel – Skibec Nordique, QC

Disabled Senior Team

Jean-Thomas Boily – Club Mont-Orford, Mont-Orford, QC
Colette Bourgonje – Snobuddy Ski Club, Saskatoon, SK
Brian McKeever – Lifesport Ski Club, Calgary, AB
Robin McKeever – Foothills Nordic Ski Club, Calgary, AB
Jimmy Pelletier – Club Mont-Orford, Mont-Orford, QC
Shauna Maria Whyte – Hinton Nordic Ski Club, Hinton, AB

National Development Squad

Alex Harvey -Club Nordique Mt-Ste-Anne, St-Fereol-les-Neiges, QC
Frederic Touchette — Club Nordique Mt-Ste-Anne, St-Fereol-les-Neiges, QC
Mark Doble – Hardwood Hills, Barrie, ON
Skeets Morel – Georgian Nordic, Thunder Bay, ON
Robb Martin – Porcupine Ski Runners, Timmins, ON
Phillip Wood – Laurentian Nordic Ski Club, Orangeville, ON

National Talent Squad

Kate Brennan – Kanata Cross Country Ski Club, Pakenham, ON
Evan Bruce – Banff Ski Runners, Canmore, AB
Sara Hewett – Foothills Nordic Ski Club, Calgary, AB
Georg Jalkotzy – Foothills Nordic Ski Club, Calgary, AB
Natasha Kullas – Porcupine Ski Runners, Timmins, ON
Virginia Lehoux-Gagnon – Skielite, St-Lambert, QC
Haakon Lenes – Banff Ski Runners, Canmore, AB
Bibianne Mahy – Porcupine Ski Runners, Porcupine, ON
Alysson Marshall – Larch Hills, Enderby, BC
Harry Seaton – Hardwood Hills, Orillia, ON

Thunder Bay National Team Development Centre

Skeets Morel – Georgian Nordic, Thunder Bay, ON
Chris Butler – Big Thunder Nordic Ski Club, Thunder Bay, ON
Mark Doble – Hardwood Hills, Barrie, ON
Andrew Casey – Blow me Down Ski Club, Corner Brook, NF
Phillip Wood – Laurentian Nordic Ski Club, Orangeville, ON
Jesse Winter – North Bay Nordic Ski Club, South River, ON
Robb Martin – Porcupine Ski Runners, Timmins, ON
John Rennie – Nakkertok Ski Club, Ottawa, ON

Centre National D’entrainment Pierre Harvey

Christian Ruel РSkibec Nordique, Qu̩bec, QC
Claude Godbout РSkibec Nordique, Qu̩bec, QC
Christine Bisson -Club Nordique Mont Ste Anne, Québec, QC
Jean-S̩bastien Coutu РSkibec Nordique, Montr̩al, QC
Alex Harvey -Club Nordique Mont Ste Anne, Québec, QC
Frederic Touchette -Club Nordique Mont Ste Anne, Québec, QC
Anthony Gauvin РSkibec Nordique, Qu̩bec, QC

buy chantix online, buy ventolin inhaler

FasterSkier

FasterSkier

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply