OtherRacingTeam Atomic Sweeps Banknorth Eastern Cup

FasterSkier FasterSkierJanuary 24, 2005

January 23 (Jackson, NH): Team Atomic skiers David Chamberlain (Bethel, ME) and Kate Underwood (Woodstock ,VT) won easily at Sunday’s Banknorth Eastern Cup at Jackson, NH. Chamberlain, en route to the World Nordic Ski Championships in Oberstorf, Germany next week, skied the mass start 20km classic course in 1hr 02:26, over four minutes ahead of Coastal Nordic Ski Club’s Ben Knowles (Cumberland, ME). Second place was a terrific result for Knowles, who was just 10 seconds ahead of 3rd place Alpina/Madhus’ Nick Trautz (Cabot, VT).

Several junior skiers attempted the 20km (12.4mile) distance and surprised many, including themselves, by finishing in the top 10: Kevin Cutts (Putney Ski Club) placed 4th, Rusell Currier (Maine Winter Sports Center)—6th, Shane MacDowell (Burke Mountain Academy) —9th and Sam Marshall (Ford Sayre)-10th

In the Women’s mass start15km race Atomic’s Kate Underwood and Green Mountain Valley School’s Laura Spector took an early lead at the top of the Yodel Trail and never let up. Skiing conservatively, in preparation for next weekend’s Banknorth Craftsbury Marathon, Underwood pulled ahead in the middle of the race to finish just 15 seconds ahead of Spector. Gunstock Nordic’s Katrina Howe (Gilford, NH), Craftsbury Nordic’s Hannah Dreissigacker (Morrisville, VT) and Ford Sayre’s Dorcas Wonsavage (Etna, NH) traded leads through the wind-swept Eagle Mountain House trails until Ford Sayre’s Alice Nelson caught them in the final four kilometers and captured 4th. Last year’s Jackson Jaunt winner, Katrina Howe (Gunstock Nordic), crediting her skis’ kick on the hills, finished a strong third.

Men’s Overall Top 10 Results
Banknorth Eastern Cup 20km Classic

1. David Chamberlain 1hr 02:26 Atomic/Swix, Bethel, ME
2. Ben Knowles 1hr 06:52 Coastal Nordic, Cumbeland, ME
3. Nick Trautz 1hr 07:02 Alpina/Madshus, Cabot, VT
4. Kevin Cutts 1hr 07:06 Putney Ski Club, Townsend, VT
5. Tim Stickney 1hr 07:23 Bates College, Cape Elizabeth, ME
. 6. Russel Currier 1hr 08:06 Maine Winter Sports Center, Sweden, ME
7. Ben Hickory 1hr 08:43 Craftsbury Nordic, Morrisville, VT
8. Fred Bailey 1hr 08:48 Colby Nordic, Waterville, ME
9. Shane MacDowell 1hr09:28 Burke Mountain Academy, Peru, VT
10. Sam Marshall 1hr 09:54, Ford Sayre, Etna, NH

Women’s Overall Top 10 Results
Banknorth Eastern Cup15km Classic

1. Kate Underwood, 54:53 Atomic, Woodstock, VT
2. Laura Spector 55:08 Green Mountain Valley School, Lenox, MA
3. Katrina Howe 56:41 Gunstock Nordic Assoc. Gilford, NH
4. Alice Nelson 56:48. Ford Sayre, Hanover, NH
5. Dorcas Wonsavage 57:07 Ford Sayre, Etna, NH
6. Hannah Dreissigacker 57:10 Craftsbury Nordic, Morrisville, VT
7. Alessandra DeMarchis 57:14 Green Mtn Valley, School, Burlington, VT
8. Emily Dreissigacker 57:16 Craftsbury Nordic, Morrisville, VT
9. Brandy Stewart 58:27. Maine Winter Sports Center, Caribou, ME
10. Whitney Coombs 58:27 Stratton Mountain School, Londonderry, VT

Complete results available at http://www.nensa.net/

Source: NENSA

buy chantix online, buy ventolin inhaler

FasterSkier

FasterSkier

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply