Continental CupRacingFinal Results For Anchorage Sprint Race

FasterSkier FasterSkierNovember 16, 2005

The previous results that we printed for the Anchorage Winterstart sprint race did not have complete results for places 9-16. We finally got our hands on a copy of the complete results.


Place	Bib	First	Last	Sex	Class	Affiliation	Qualifying Time	
1	2	Kikkan	Randall	F	Senior	APUNSC/APUNSC/A	04:33.3	
2	3	Karin	Camenisch	F	Senior	Rossignol/BSF	04:47.1	
3	1	Wendy	Wagner	F	M1	Atomic	05:10.6	
4	21	Liz	Stephen	F	OJ	Burke Mountain 	05:02.8	
5	14	Alison	Crocker	F	Senior	Dartmouth	05:01.0	
6	7	Tazlina	Mannix	F	OJ	APUNSC/Alaska P	04:57.4	
6	15	Kate	Pearson	F	Senior	Rossignol//Alas	05:06.3	
8	52	Rachel	Steer	F	Senior	AK Winter Stars	05:17.4	
9	26	Morgan	Arritola	F	OJ	Sun Valley	05:07.5	
10	12	Caitlin	Compton	F	Senior	Subaru Factory 	05:13.1	
11	9	Aubrey	Smith	F	Senior	Atomic	05:13.3	
12	6	Hilary	Patzer	F	Senior	Rossignol	05:15.3	
13	19	Shayla	Swanson	F	Senior	BSF	05:00.8	
14	4	Erin	Hood	F	Senior	APUNSC	05:07.9	
15	5	kate	whitcomb	F	Senior	MWSC / FSx	05:08.5	
16	44	kelly	milligan	F	M3	torbjorn sport/	05:10.2	
17	18	Abigail	Larson	F	Senior	Subaru Factory 	05:19.7	
18	25	Nicole	DeYong	F	Senior	UAA	05:19.9	
19	8	Laura	valaas	F	Senior	Whitman College	05:20.4	
20	46	Amy	Glen	F	J2	West/Steller/Al	05:22.4	
21	51	Kristina	Strandberg	F	M1	Subaru Factory 	05:24.5	
22	10	Ida	Sargent	F	J1	Burke Mountain 	05:24.6	
23	36	Brittany	Greer	F	OJ	UAA	05:28.5	
24	37	Jaime	Bronga	F	J2	ANR/East High/N	05:31.4	
25	16	Krista	Rader	F	Senior	UAA	05:32.2	
26	23	Ky	Eiben	F	J1	Service High Sc	05:32.7	
27	33	Hanna	Johnson	F	J1	alaska winter s	05:33.7	
28	20	Corey	Coogan	F	Senior	Alpina	05:38.1	
29	48	Caitlin	Patterson	F	J2	AWS/South Ancho	05:40.2	
30	17	Carolyn	Treacy	F	Senior		05:41.0	
31	27	Aleta	Phelps	F	OJ	Alaska Pacific 	05:43.0	
32	28	Kristina	Smith	F	Senior	UAA Nordic Ski 	05:49.2	
33	30	Alice	Nelson	F	OJ	Burke Mtn. Acad	05:51.7	
34	13	Kasandra	Rice	F	Senior	UAA	05:53.7	
35	40	Rachelle	Kanady	F	J1	AK Winter Stars	05:55.1	
36	11	Anna	McLoon	F	Senior	Atomic/ Go!Trai	05:55.2	
37	49	Heidi	Rogers	F	J2	Alaska Winter S	06:08.7	
38	31	Lauren	Fritz	F	J1	Eagle River/APU	06:09.0	
39	47	Alison	Butler	F	J2	AK Winter Stars	06:09.8	
40	22	Camilla	Brinchmann	F	Senior	Alpina/Madshus	06:13.1	
41	45	Megan	Ryan	F	J2	Service/Alaska 	06:23.8	
42	50	Sarah	Tegeler	F	J1	ERNTC	06:38.0	
								
Place	Bib	Name	Name	Sex	Class	Affiliation	Qualifying Time	
1	72	Kris	Freeman	M	Senior	USST	03:52.8	
2	62	Torin	Koos	M	Senior	USST	03:50.8	
3	61	Andrew	Newell	M	Senior	USST	03:55.7	
4	63	Chris	Cook	M	Senior	Atomic//Sun Val	03:57.2	
5	67	colin	rodgers	M	Senior	MWSC/ FSx//MWSC	04:06.9	
6	85	Justin	Easter	M	Senior	Subaru Factory 	04:02.7	
7	94	Eli	Enman	M	Senior	Rossignol	04:09.0	
8	91	Zachary	Violett	M	Senior	FSx	04:03.8	
9	113	Brent	Knight	M	Senior	UAA	04:05.7	
10	81	Brayton	Osgood	M	Senior	MWSC/Alpina-Mad	04:09.5	
11	89	Adam	Verrier	M	M2	Atomic Team/GNB	04:10.1	
12	65	Steve	Scott	M	Senior	Maine Winter Sp	04:10.4	
13	80	Andrew	Hunter	M	Senior	APUNSC	03:59.9	
14	64	Chad	Giese	M	Senior	Subaru Factory 	04:07.4	
15	68	Kevin	Hochtl	M	Senior	Team Rossignol/	04:08.6	
16	95	Justin	Freeman	M	Senior	Fischer/Salomon	04:10.8	
17	82	Marshall	Greene	M	Senior	Alpina/Madshus/	04:12.4	
18	99	Patrick	Johnson	M	J1	Alaska Winter S	04:12.6	
19	71	Colin	Mahood	M	Senior	XC-Oregon	04:13.4	
20	118	Kjetil Hagtvedt	Dammen	M	Senior	UAA	04:14.0	
21	70	Anders	Haugen	M	Senior	TorbjornSport/F	04:14.1	
22	84	casey	ward	M	Senior	Alpina//Aspen V	04:14.5	
23	66	Leif	Zimmermann	M	Senior	BSF/Alpina Raci	04:16.4	
24	110	Eric	Packer	M	J2	Alaska Winter S	04:16.8	
25	101	Benjamin	Sonntag	M	Senior	UAA	04:17.6	
26	97	Jackson	Harris	M	OJ	Sun Valley	04:20.2	
27	116	Jens	Johansson	M	M2	MWSC	04:21.0	
28	104	Owen	Hanley	M	Senior	Team Rossignol	04:21.8	
29	106	Brian	Gregg	M	Senior	UAA	04:23.0	
30	103	Jan	Spurkland	M	Senior	XC Oregon//XC O	04:25.4	
31	124	Eric	Strabel	M	Senior	UAA	04:25.4	
32	100	Paul	Schauer	M	Senior	UAA	04:27.6	
33	77	Robert	Whitney	M	Senior	Subaru Factory 	04:29.3	
34	112	Zachary	Wetherell	M	OJ	Burke Mtn. Acad	04:37.0	
35	119	Tyler	Kornfield	M	J2	Service High/AK	04:38.8	
36	121	Benji	Uffenbeck	M	Senior		04:40.0	
37	107	Steven	Buklis	M	J1	Alaska Winter S	04:40.5	
38	88	Max	Treinen	M	J1	West Anchorage 	04:43.5	
39	79	Erik	Jacobson	M	Senior	XC Oregon/Fisch	04:43.7	
40	102	Ryan	McClure	M	Senior	AK Winter Stars	04:45.2	
41	98	Lex	Treinen	M	J2	West High/AWS	04:47.2	
42	115	Andrew	Dougherty	M	J2	Alaska Winter S	04:48.0	
43	96	Casey	Fagerquist	M	Senior	UAA	04:49.1	
44	128	Lukas	Stutzer	M	J1	Alaska WInter S	04:50.2	
45	117	Cole	Talbot	M	J2	AK Winter Stars	04:57.7	
46	125	Chris	Wood	M	M1	Alaska Winter S	05:03.3	
47	127	William	Ross	M	J1	Alaska Winter S	05:04.3	
48	111	Colin	Singleton	M	J1	ERNTC	05:06.5	
49	122	Eric	Ryan	M	J3	AWS/Goldenview/	05:07.0	
50	109	Drew	Cason	M	OJ	West High	05:09.3	
51	120	Seth	Downs	M	M2	APUNSC	05:11.5	
52	150	Nick	Treinen	M	J2	Romig Middle Sc	05:22.9	
53	129	Scott	Patterson	M	J3	Alaska Winter S	05:31.5	
54	114	Chester	Fehrmann	M	Senior	APUNSC	05:35.2	
55	123	Brian	Kirchner	M	J1	South High/AK W	06:31.2	
								

buy chantix online, buy ventolin inhaler

FasterSkier

FasterSkier

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply