DrylandRacingLars Flora, Taz Mannix lead the pack in Anchorage Municipal Rollerski Race

FasterSkier FasterSkierAugust 8, 2007

APUNSC skiers Lars Flora and Taz Mannix both won their respective divisions in the 4th rollerski race of the summer in Anchorage on Saturday August 4th. Cloudy and drizzly weather dominated the skies, but not enough to keep 42 hardy souls from conquering the classical mass start race which ends with a brutal 2 mile uphill finish on Potter Valley Road in south Anchorage. Lars beat out James Southam, while Max Treinen outsprinted his younger brother Lex for 3rd and 4th place honors.

Taz was in a much closer finish beating out Paige Brady (2nd) and Laura Valaas (3rd).

The fifth and final Anchorage rollerski race will be held in mid Sept out at the Kincaid Park Chalet. The Anchorage Municipal Rollerski races are organized by the Municipality of Anchorage and with the cooperation of local club teams co-sponsoring the races and volunteering the man-power needed to put on these races. Thanks to all volunteers!

Senior Men

		Name	Bib	Ski Type	Time
1	Lars Flora	139	Marwe		29:29
2	James Southam	134	Marwe		30:05
3	Max Treinen	138	Marwe		30:33
4	Lex Treinen	137	Marwe		30:37
5	Bart Dengel	131	Proski Tech	30:51
6	Tyler Kornfield	142	Marwe		31:14
7	Michael Matteson132	Proski C2	31:32
8	Steven Buklis	141	Ski Skett	31:38
9	Florian Notz	136	Hosprint	31:49
10	Eric Packer	143	Marwe		32:56
11	Peter Kling	133			33:02
12	Nick Treinen	148	Marwe		33:55
13	Don Haering	140	Marwe		34:19
14	Darrin Markvardsen 147	Proski Tech 	34:38
15	Lukas Stutzer	144	Marwe		37:10
16	Erin Phillips	146	V2		37:30
17	Rich Suddock	130	Ski Skett 	38:09
18	Patrick Stinson	135	Marwe		39:10
19	Fred Stutzer	145	Marwe		42:47
		
Junior Men		
				
	Name	Bib	Ski Type	Time
1	Scott Patterson	383	Ski Skett	24:43
2	Eric Ryan	380	Marwe		25:40
3	Noah Hagen	397	Ski Skett	28:29
4	Kyle Barnhart	388	Ski Skett	31:43
				
				
Senior Women

	Name	Bib	Ski Type	Time
1	Taz Mannix	370	Marwe		25:01
2	Paige Brady	390	Swenor		25:06
3	Laura Valaas	368	Marwe		25:07
4	Kristina Strandberg 389	Marwe		25:22
5	Katie Ronsse	369	V2		25:55
6	Caitlin Patterson 384	Ski Skett-Yellow26:04
7	Ky Eiben	374	Marwe		26:21
8	Becca Rorabaugh	371	Ski Skett	28:11
9	Fiona Worcester	373	Marwe		28:27
10	Amy Glen	392	Marwe		28:51
11	Kate Fitzgerald	394	V2		28:55
12	Heather Zimmerman 385	Marwe		29:16
13	Ester Kennedy	377	Marwe		29:37
14	Kalysta Schmidt	372	Ski Skett	29:45
15	Kelsey Coolidge	396	Marwe		29:45
17	Karina Packer	393	Ski Skett-Yellow30:03
18	Becca Mamrol	382	Proski		30:46
19	Brenna Egeland	376	Ski Skett	31:09
16	Madigan Stanley	379	Ski Skett	47:00
20	Greta Anderson	395	Marwe		31:09
21	Alison Ross	391	Proski		32:02
22	Lauren Hess	378	Marwe		32:18
23	Hanna Johnson	375	Ski Skett	33:09
24	Emily Rogers	386	Marwe		33:17
25	Jane Sauer	279	V2		33:52
26	Jasmine Neeno	381	Ski Skett	34:17
27	Heidi Rogers	387	Marwe		34:52
28	Cathe Grosshandler 280	Ski Skett	37:34
29	Kathryn Pope	278	V2		39:38
			

All photos by Rob Whitney.


Men's winner Lars Flora (APUNSC)


Men's 3rd & 4th place finishers Max and Lex Treinen (AK Winter Stars)


Caitlin Patterson


Madigan Stanley


Junior Women: Caitlin Patterson (2nd), Ky Eiben (1st), Becca Rorabaugh (3rd)

buy chantix online, buy ventolin inhaler

buy albuterol inhaler,buy combigan online,buy chantix,buy voltaren gel online

FasterSkier

FasterSkier

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply