NewsNominees For NENSA Development & Masters Teams Announced

FasterSkier FasterSkierApril 28, 2006

2006-2007 NENSA Development Team Criteria

A Development Team will be named based upon regional results. The top 5 ranking skiers on the season-ending NENSA Points list (NOT the JO Selection List) in the J1, OJ, U23 and SR age-groups who are also ranked in the top half of all competitors overall qualify for the Development Team, all J2s who make the New England JO Team are also named. In addition, up to a total of 10 males and 10 females may be named at the discretion of the Athlete Development Committee.

NENSA Development Team Requirements
In order to accept a position on the Development Team an athlete must agree to represent New England in any national level competition, and must belong to a NENSA club.

NENSA Development Team Support
1) Invitation to NENSA training and testing programs.
Nominees
J2

1.
Sophie Caldwell – Stratton
2.
Hilary McNamee – MWSC
3.
Stephanie Crocker – St. Paul's School
4.
Kaitlynn Miller – Craftsbury Nordic
5.
Megan Killigrew – Stratton
6.
Karmen Whitham – Stratton
7.
Holly Whitney – Maine Coast
8.
Danielle Baron – Gunstock

1. Chase Marston – Stratton
2. Kyle Dewey – Stratton
3. Alex Schulz – Craftsbury
4. Ethan Dreissigacker – Craftsbury
5. Joey Bard – MWSC
6. Sam Tarling – Maine Coast

J1

1. Madeleine Talkington – Stratton
2. Mandy Ivey – Northeast Nordic
3. Emily Dreissigacker – Craftsbury
4. Lucy Garrec – Maine Coast
5. Ruth McGovern – Stowe Nordic

**Megan McClelland – NYSEF

**Sophie McClelland – NYSEF

**Note: Qualified NYSEF skiers are eligible for the NENSA Development Team but do not take away spots from NE athletes.

1. Patrick O'brien – Stratton
2. Nils Koons – Waterville (ME) SC
3. Kevin Cutts – Putney
4. Keith Kantack – Mt. Washington Nordic
5. Steven Bedard – Berkshire Trails

OJ

1. Hannah Dreissigacker – Dartmouth / Craftsbury
2. Katrina Howe – UVM / Gunstock
3. Kristen Bednar – SLU / Northeast Nordic
4. Marlijne Cook – UNH / NYSEF
5. Kristen Harkay – Vermont Academy

1. Tim Reynolds – Middlebury
2. Zach Wetherell – Burke
3. Marty Smith – Stratton
4. Jesse Kosiba – Vermont Academy
5. Forrest Horton – Bowdoin

U23

1. Anja Jokela – UVM
2. Emilia Demarchis – UVM
3. Marion Solbjorg – UVM
4. Carina Hamel – UVM
5. Molly Gray – UVM

1. Juergen Uhl – UVM
2. Fred Bailey – Colby
3. Stephen Monsiluck – Bates
4. Dane Johnson – Middlebury
5. Kris Dobie – Colby

SR

1. Kate Underwood
2. Margaret Maher – NYSEF

1. Garrott Kuzzy – Middlebury
2. Anders Osthus – UVM
3. Eli Enman – Sleepy Hollow
4. Tom Keefe – MWSC
5. Peter Leonard – NYSEF

2006 – 2007 NENSA Masters Team
New for 2006-2007!
2006-2007 NENSA Masters Team Criteria

A Masters Team will be named based upon regional results. The top 5 ranking skiers on the season-ending NENSA Points list in the M1 – M4 age groups and the top 5 ranking skiers in the M5 – M10 agr groups qualify for the Masters Team.

NENSA Masters Team Requirements
In order to accept a position on the Masters Team an athlete must agree to represent New England in any national level competition, and must belong to a NENSA club.

NENSA Masters Team Support
1) Invitation and roster preference to NENSA Fall Masters Weekend Training Camp
Nominees
M1-M4

1.
Jon Arne Enevoldsen – GMVS
2. Nathaniel Lucy – Mt. Washington Nordic
3. Rob Bradlee – CSU
4. Paul Stone – Maine Coast
5. Andrew Milne – CSU

** Tim Donahue – Manhattan Ski Club (NY)

1. Dorcas Wonsavage – Ford Sayre
2. Heidi Henkel – Putney
3. Ruth Hall – Coastal Nordic
4. Cheryl Carlson – Ford Sayre
5. Maggie Ryan – Berkshire Trails

M5-M10

1. Chris Nice – Ford Sayre
2. Dhyan Nirmegh – NW VT
3. John Brodhead – Craftsbury
4. Perry Bland – NW VT
5. James Doucett – CSU

1. Trina Hosmer – Putney
2. Judy Geer – Craftsbury
3. Gina Campoli – Craftsbury
4. Mary Lou Lowrie – Maine Nordic

Source: NENSA

albuterol

.

buy naltrexone online buy chantix online

FasterSkier

FasterSkier

Loading Facebook Comments ...